Fotokniha pro babi Evu od Saal Digital

IMG_20170604_080410_HDR (003)

14. 5. 2017 – Den matek, všech matek, i těch „služebně starších“. S vděkem a vlhkým okem děkuji vesmíru za to, že máme babičky. Jo, i za tchyni, fakt! Nenaučila jsem se je respektovat, poslouchat ani napodobovatIMG_20170730_144922, ale přijala jsem je takové, jaké jsou, a miluju je. Holky je taky neposlouchají a milujou je ještě milionkrát víc. V ten den přišla ta bohulibá myšlenka. Čas od času mám chuť jim dát najevo, že je mám ráda, a to i jinak než telefonátem nebo 2x do roka uvařeným obědem. Proto jsem ve chvíli, kdy jsem získala možnost vyzkoušet fotoknihu a fotoobraz od Saal Digital, myslela právě na ně. Pokud to nebude úplný propadák, tak k narozeninám kromě srdíčka od Týnky a „ovečky“ od Barborky dostanou i výše zmiňované artefakty. A propadák to díky bohu nebyl… respektive díky Saal Digital. Zda se jim líbil a jak se nám oba produkty připravovaly očíhněte dál. Nejdřív mrkneme na fotoknihu.

Prakticky od začátku jsem tušila, že nejtěžší bude vybrat fotky a logicky je k sobě seskupit. To máte tak… Pořád slyšíte „ZÁLOHUJ, ZÁLOHUJ, ZÁLOHUJ SI TO!“. Ale vy nee… A pak buch. Dál to asi znáte… Ještě že byl limit na výrobu knihy při uplatnění voucheru 14 dní, jinak vybíráme ještě o Vánocích…

Doteď jsem viděla fotoknihy, které měly listy „ala lepší časopis“, tedy pevné, lesklé ale rozhodně s nižší gramáží. IMG_20170604_080410_HDR (003)Naše kniha, byť jsme vybrali snad úplně tu nejlevnější verzi, má listy pevné, matné, pocitově kvalitnější a pevnější, než kdybyste drželi reálnou fotografii. Stránky vydrží i ostrý nálet dětí, máme ozkoušeno! Vytištěné fotografie vypadají nad očekávání dobře. Tady jsem měla docela strach, některé nejsou z nejkvalitnějších, pořizované kamerou nebo telefonem. Osobně nejvíc oceňuji bezešvý střed, které mu říkají layflat (plochá vazba) – tedy že je možné knihu otevřít prakticky do placatých 180 stupňů. Dává to pak volnější ruku v uskupení fotografií v rámci celé knihy, protože se neomezuji jen na jednu stránku, ale můžu využít maximální prostor celé dvojstrany. V reálu mi tam přechod mezi stránkami opravdu nevadil.

Osobně jsem nikdy předtím fotoknihu nepřipravovala, tudíž ani nemám zkušenost s programy, které jejich přípravu provází. Takticky jsem to nachala na tatínkovi, mám se snad stresovat? S programem to máte jak s novým ddsftelefonem… Jeho instalace je opravdu snadná. Pak do něj chvíli čučíte jak puk, ťuknete tuhle a támhle, něco vymažete a pak vám to začne zapadat do sebe a už to tam sázíte jak Baťa cvičky. U spousty funkcí a typů volby je podrobný popisek, který má dokreslit představu uživatele a usnadnit jeho rozhodnutí. Občas se stalo, že jsme něco hledali stylem „to tam přeci někde musí bejt“ a chvilku nám to trvalo.

Pokud chcete mít knihu podle svých představ, počítejte s tím, že si chvilku vyhrajete a že to nějaký čas zabere… Není to jen nalít fotky a poslat… Tedy aspoň pokud chcete fotky seskupit k sobě a ne jen jednu na stránku apod., program nabízí různé verze šablon. Náš táta říkal, že se na začátku trošku „vyvztekal“, ale dal to! Chce to trpělivost, klid a čas 😉.

Osobně bych uvítala víc možností knihu „vytunit“ mám na mysli vložit nějaké efekty, filtry nebo trošku pohrát s textem jako např. v Canvě. Rovněž tak by se mi líbilo mít možnost fotografie upravovat stylem, na který jsem zvyklá např. z Picasa, alespoň u základních funkcí. Takto otevírám fotku v jiném programu, upravuji ji a pak ji vkládám jinam, byť jí chci jen oříznout nebo poladit barvy. Neříkám, že v programu tyto funkce nejsou, nepitvali jsme všechno, prostě jsme je nenašli na první dobrou, tak jsme si poradili jinak. Super je, že pokud se snažím fotku do layoutu nacpat tak, jak to v reálu nejde, tak program na to šikovně upozorní.

Pro finální kontrolu se hodil náhled před tiskem v pdf. Kdybych měla k dispozici tiskárnu, tak si náhled vytisknu. Ono to ve finále na papíře vypadá jinak než na monitoru a člověk ještě několik much vychytá.

Kniha na poslední straně a zadní straně desek v dolním rohu obsahuje cca 1cm velký QR kód, což ale nijak neruší její vzhled a je to prakticky jediná prezentace firmy, která zakázku realizuje.

Cena v porovnání s konkurencí mi přijde vyšší, i když podle toho, co jsem viděla, porovnávám „švestky a jablka“. Tedy dají se určitě pořídit levnější fotoknihy, které ale budou i kvalitou jinde. Pro případ výjimečných událostí ala svatba, narození dítěte, dovolená, apod. bych ale neváhala. Knihu si dokážu představit i jako reprezentativní podklad např. pro prezentaci firmy, projektu, produktů apod.

Během procesu IMG_20170524_185341jsem měla několik upřesňujících dotazů. Komunikace s asistenční podporou byla velmi příjemná. Měla jsem několik dotazů, které byly vždy ochotně, vstřícně a rychle zodpovězeny.

S využitím kupónu na 750,- Kč jsme dopláceli pouze dopravu, která se k námi vybrané knize už „nevešla“, platba kartou pro nás byla pohodlnou volbou.

Výroba samotná je opravdu bleskurychlá. V sobotu (14:23) odeslána objednávka fotoknihy a v pondělí (8:48) už ji přebírala dopravní společnost, doručeno středa 9:55! Upřímně mě zajímá, jestli tyto časy dodrží i v předvánočním čase 😊.

Velmi užitečná je možnost sledování zásilky během dopravy. V době doručení jsme odjížděli pryč, změnit dodací adresu bylo velmi jednoduché. Jen jsem nevěděla, že adresa musí být změněna nejméně 3 dny předem, stačilo asi 15 minut a minuli bychom se. To jsem se nikde při procesu změny adresy nedočetla (netvrdím, že to tam není, mohla jsem přehlédnout) a ani jsem na to po odeslání a potvrzení nebyla upozorněna – od PPL přišel email promítající novou změnu, to už je ale problém jiné společnosti.

Možná trošku naivně nás zajímalo, zda někdo provádí před tiskem logickou kontrolu. Máddme spoustu obličejových fotek ve středové ploše – ve švu, což může pokazit celkový dojem. Taky jsem se obávala, aby kvalita některých fotek byla dostačující, některé byly z kamery, jiné z fotoaparátu nebo mobilu. To mi vždy potvrdil program přímo v procesu zpracování. Dle informací asistenční služby je přijatá objednávka obratem zasílána do výroby. Kontrolu „člověkem“ sice nikdo neprovádí, ale vše bylo naštěstí OK.

Nepřišli jsme na to, jak udělat náhled na všechny strany najednou. Mám na mysli celkový pohled na všechny připravené stránky knihy na jedné obrazovce, abychom snadněji rozmysleli, že pořadí stran v knize je logické a případně je dle potřeby lehce přeskupili.

V průběhu objednávkového procesu jsem chtěla připojit dotaz týkající se mé objednávky. Klasická kolonka „Poznámka“ apod., kterou bych za tímto účelem před odesláním objednávky použila, mi chyběla. V potvrzovacím emailu byl několikrát zmíněn kontakt na asistenční službu, využila jsem tedy ten.

V rámci objednávkového procesu bych uvítala možnost výběru z více druhů dopravy (levnější varianty) nebo variantu zásBez názvuilkovny apod, úplně nejvíc nesnáším utrácet za poštovné. Až při prohlížení faktury mi došlo, že jsou zásilky zasílány ze zahraničí a ne z nějaké české pobočky, tedy že nejspíš levnější varianta dopravného do budoucna nebude úplně reálná.

Závěrem… Překvapení a spokojenost! Nejhorší na celé fotoknize opravdu bylo dohledat a vybrat správné fotografie.

Chcete si taky udělat svůj názor? Zkuste využít právě probíhajících akcí produkt za recenzi – „Otestujte fotoobraz s kupónem 1400 Kč!“, nebo raději fotosešit a fotoknihu?

Děkujeme společnosti Saal Digital za možnost fotoknihu otestovat. Jsme vděčni, že můžeme vlnu dobra poslat dál a taky někoho obdarovat. Babi se kniha plná jejích milovaných holčiček nesmírně vesmírně líbila 😉.

PS: Mé shrnutí není reklamním textem. Recenze je mým osobním pohledem na věc, který nijak nekoresponduje s prodejní politikou společnosti Saal Digital. Recenze by nebyla jiná, pokud bych si produkt platila sama. Připouštím odchylku dle aktuálního rozpoložení, nálady, míry dětí za krkem, počasí či poryvu větru.

andelBžundibára, hysterická máma dvou princezen, co nic neumí (ani vařit) a málo kdy jí uvidíte namalovanou

www.facebook.com/bzundajevsude

instagram: bzunda.je.vsude

Napsat komentář

Top