200 eur za pokoj na týden ve Španělsku aneb jak jsme si osvojily další babičku.

IMG_20180622_145404_698

Jo, když jsem tenkrát v březnu platila letenky a nájem na náš třítýdenní pobyt, tak jsem si říkala, že doufám, že babi není podvodník, masový vrah nebo žrout dětí. Teď se tomu směju a s potěšením sdílím naši zkušenost.IMG_20180623_081227_346

Fuengirola leží přibližně ¾ hodiny vlakem jižně od Malagy. Vlakové nádraží je přímo na letišti. Budete-li především s malými dětmi přilétat/odlétat ve večerních nebo ranních hodinách, pak si ověřte, zda se dostanete. Za nás z letiště odjížděl poslední vlak ve 23.42 a první ráno v 5,32, opačně z Fuengiroly do Malagy v 6,33 první spoj a 23,15 spoj poslední, i tak doporučuji kontrolu aktuálnosti.

Je možné babi požádat o pomoc při zprostředkování nočního odvozu z letiště, cena se pohybuje okolo 30 euro za cestu, záleží na domluvě.

Vlakem děti do 6ti let neplatí, dospělý 2,70 euro. Z vlakového nádraží k babi počítejte taxi za 8-10 €. Zpět se dá busem, budete vědět kudy a půjdete převážně z kopce 😉.

Vše o ubytování si přečtete na stránkách U babičky (dotazy možno směřovat i sem ubabicky25@seznam.cz), přidávám náš pohled.

Pokoje jsou k dispozici 2 čtyřlůžkové, vždy manželská postel + palanda. V suterénu, který je vhodnější pro rodiny s malými dětmi, je navíc dětská postýlka, mimivanička, nočník, přebalovák a další. Za týden ubytování zaplatíte 220 € (záloha na pevnou rezervaci a pak doplatek na místě), pokud ubytování zaplatíte naráz, pak rezervační poplatek odpadá a pokoj je za 200 „éček“/týden.

 

Hračky a knihy si s sebou nevozte. Babička má velké množství vnitřních i venkovnIMG_20180602_124601ích hraček, dětské knihy české i cizojazyčné, i dospěláci si přijdou na své. Však taky jako jedna z mála pořádá knižní výměny, tedy poskytuje pronájem za 100 knih (miluju ideu tohohle barteru, ještě vtipnější mi přišlo, že začínala výměnou respektive dražbou za pudinky :-D). Pokud si na knižní výměnu děláte zálusk, tak se nechejte zapsat do pořadníku, již teď je až do konce dubna roku 2020 obsazeno.

Na vnitřní zahradě je fotbalové hřiště, tenisové hřiště a bazén, ten bývá kvůli vyhlášce EU v provozu 3 měsíce v roce, tedy přibližně od poloviny června do poloviny září).

 

 

Počítejte s tím, že nejdete do hotelu, ale že přicházíte do rodiny. Každá rodina má svá pravidla, které je dobré ctít a respektovat. Přirovnala bych to asi k návštěvě tchyně, se kterou máte velmi dobré vztahy 😉.

Pokud nefrčíte na vlastních datech, tak u babi nebudete online – není tu veřejná wifi. Nelitujte, pokud to jde, dopřejte si offline detox. Pokud nelze jinak, pak je možné domluvit připojení v ceně 10€/týden.

O babičce – jak ona sama říká – je „jednoduchý“ a já přidávám rovný člověk. Vždy víte, na čem jste. Jak už to u babiček bývá, nesou si moudrost předešlého života. Stačí se dobře dívat a naslouchat a člověk se hodně přiučí. Já jsem si odvezla mnohé, pro co jsem ani nevěděla, že přijíždím.

Stravování – babi vaří výtečně, porce jsou „na prasknutí“, hlady trpět nebudete, čas i složení lze po dohodě upravit. Snídaně klasika – sladké/slané (salámy, sýry, jogurty, ovoce…), kdo co sní (u stolu), večeře teplé, kdo si co naloží a sní. Pokud se budete stravovat na vlastní pěst, pak jen počítejte, že kuchyňka je menší a že na ní nebudete sami, ale domluvit se dá vše. V ledničce i kuchyňské poličce má každý pokoj svůj šuplík, zbytek „na pokoj“. Babi to má nastavené tak, že když už „bašta“, tak celá rodina, protože kdo nejí, není u stolu. Přijde mi to praktické a fér. Vyzkoušely jsme varianty s jídlem i bez a obojí fajn 😉. Holky rychle najely na španělský styl života, vstávat v 9, jít spát v 11, jedno teplé jídlo za den bohatě stačí.

 

Děti – V domě a jeho okolí se vždycky najdou děti. Některé sousedské, jiné co babi hlídá. Každý mi vždycky vyprávěl, že se děti spřátelí všude, asi jsme jim zapomněli povědět o jazykových bariérách. Ale když se to tentokrát týkalo těch mých, žasla jsme a rozplývala se, jaká jsou to boží stvoření. To člověk ráno vyleze na terasu, z terasy o 70 metrů vzdálené se ozve „mi amiga“! a už to jede 😊. Neskutečně lituju, že jsme tu španělštinu nepodchytily dopředu…

Lokalita – K moři je to pěšky 10 minut, na zpět počítejte 15, je to do kopce. Přibližně stejná vzdálenost je k obchodnímu centru Miramar, ve kterém sídlí Carrefour a třeba oblíbený Primark 😉.

Dětská hřiště jsou tu nádherná, bývala naším častým cílem 😉, vydávaly jsme se tak na 8-9 hodinové pátrací výlety po okolí.

Moře nádherné, pláže pískové, u moře kamínky i krásné mušličky najdete. Počítejte, že bývá lehce studenější. Průměrná zimní teplota je tu okolo 18ti stupňů, největší parno okusíte v srpnu.

Praktické

Autobus po městě stojí 1,15 eura a nezáleží, jakou vzdálenost jedete. Děti do 3 let neplatí.

V restauracích, v informačním centru (které je velmi blízko vlakového i autobusového nádraží) nebo třeba v obchodním centru seženete slevové kartičky, které poníží ceny vstupného i o 4 € na osobu.

V okolí je toho k vidění spoustu, část popisuje třeba Děvče z hor. My zamířily do Aquamijas, Bioparc, Sealife, Selwo Marina nebo výlet za oslíky do Mijas. Vstupné považujeme za vyšší (mezi 40 a 50 € za dospělého a 2 platící děti), ale ani u jednoho jsme vydaných financí nelitovaly, co jsme absolvovaly, stálo za to!

Pokud vám to životní okolnosti dovolí…  dovolte si delší dovolenou 😉, všechno pak probíhá úplně jinak… Za mě to byla opravdu první dovolená, zbytek bych nazývala „honěnou“ za zážitky ne prožitky.

Jako odjet na 3 týdny, to bude dobrodrůůůžo, jsem si říkala… Jenže s těma mýma cácorama, k sobě tak nějak pořád hledáme cestu, takže byly chvilky, kdy jsem si říkala „tos přestřelila děvče“… V tuhle chvíli bylo nedocenitelné, že tam byla babi a já na to všechno nebyla sama, pomohla neskutečně. Dokonce jsem dostala i bezdětné volno na nákupy. 2x ;).

Neříkám že i váš příběh bude takový, ale za zkoušku to určitě stojí! A za to jí patří velký dík! I když původně cizí člověk, tak teď už je naše 😉. Pokud budete u babi ubytko poptávat, tak vám přeju, ať je vám aspoň z půlky tak fajn, jak bylo nám 😉. Jo, a klíďo řekněte, že máte tip ode mě 😉, nebyly jsme tam naposled, tak ať u ní máme dobrý oko 😉.

Zajímá vás ještě něco? Co vím, povím :-D. Písněte si na velka@bzunda.cz.

andelBžundibára, hysterická máma dvou princezen, co nic neumí (ani vařit) a málo kdy jí uvidíte namalovanou

www.facebook.com/bzundajevsude

instagram: bzunda.je.vsude

PS: Až takhle někam poletíte s vícero zavazadlama… Zkuste mít při balení na mysli, že některé z nich nemusí dorazit. Ono 5 dní v jedněch kraťasech nic moc… 😉

PS2: Minulý rok jsem sepsala megabrutálně dlouhej seznam co můžete užít na dovolené, nechť si ho každý proškrtá dle okolností, hlavně ať poslouží ;).

Napsat komentář

Top